AVX Corporation 06031A3R6B4T2A
06031A3R6B4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A3R6B4T2A
Brief Description
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A3R6B4T2A.pdf
Availability of 06031A3R6B4T2A
QUANTITY
06031A3R6B4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A3R6B4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A3R6B4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A3R6B4T2A
Related Links06031A3, 06031A3R6B4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A3R6B4T2A Details Description
Related parts for 06031A3R6B4T2A
RES SMD 30.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM SGL LVL FT 600V 33A WM GRAY datasheet.pdf
EMITTER ONLY FOR E3Z-T81 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL55111 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5POS 3.5MM VERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf