AVX Corporation 06031A470J4T2A
06031A470J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A470J4T2A
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A470J4T2A.pdf
Availability of 06031A470J4T2A
QUANTITY
06031A470J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A470J4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A470J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A470J4T2A
Related Links06031A4, 06031A470J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A470J4T2A Details Description
Related parts for 06031A470J4T2A
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 4POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 8pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 150MW 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MIXER DBL-BAL 2CH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 250MA 5.45 OHM datasheet.pdf