Pulse Electronics Corporation PG0016.561NL
PG0016.561NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0016.561NL
Brief Description
FIXED IND 560NH 6.6A 6.5 MOHM
Datasheet Download
PG0016.561NL.pdf
Availability of PG0016.561NL
QUANTITY
PG0016.561NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0016.561NL
Internal Part NumberEIS-PG0016.561NL
Material - Core-
Inductance560nH
Tolerance±15%
Current Rating6.6A
Current - Saturation10A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.5 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / Case2420 (6050 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0016.561NL
Related LinksPG0016, PG0016.561NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0016.561NL Details Description
Related parts for PG0016.561NL
TRANS 2NPN 50V 0.5A 6SMT datasheet.pdf
IC 12-BIT R-R D/A CONV 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 0.7A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 10MM datasheet.pdf
LED CBI 3MM 1X5 GREEN GREEN DIFF datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf