AVX Corporation 06031A470K4T2A
06031A470K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A470K4T2A
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A470K4T2A.pdf
Availability of 06031A470K4T2A
QUANTITY
06031A470K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A470K4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A470K4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A470K4T2A
Related Links06031A4, 06031A470K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A470K4T2A Details Description
Related parts for 06031A470K4T2A
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf