AVX Corporation 06031A4R3CAT2A
06031A4R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A4R3CAT2A
Brief Description
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A4R3CAT2A.pdf
Availability of 06031A4R3CAT2A
QUANTITY
06031A4R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A4R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A4R3CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A4R3CAT2A
Related Links06031A4, 06031A4R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A4R3CAT2A Details Description
Related parts for 06031A4R3CAT2A
IC DAC 12BIT QUAD SRL LP 16-DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC26H/AE26M/AKC26H datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SL 3.50/02/180G 3.2 SN BK datasheet.pdf
RES 20M OHM 1/3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf