AVX Corporation 06031A4R3CAT4A
06031A4R3CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06031A4R3CAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A4R3CAT4A.pdf
Availability of 06031A4R3CAT4A
QUANTITY
06031A4R3CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A4R3CAT4A
Internal Part NumberEIS-06031A4R3CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A4R3CAT4A
Related Links06031A4, 06031A4R3CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A4R3CAT4A Details Description
Related parts for 06031A4R3CAT4A
FUSE 750MA 125V TELCM 18.8MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8NSOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGED W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 1.2KVDC RAD 4LD datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 425TEPBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 330 OHM 14SOIC datasheet.pdf