Amphenol Industrial ACC02A-20-27SX(003)LC
ACC02A-20-27SX(003)LC picture photo
Mfg. Part Number
ACC02A-20-27SX(003)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 14POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
ACC02A-20-27SX(003)LC.pdf
Availability of ACC02A-20-27SX(003)LC
QUANTITY
ACC02A-20-27SX(003)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC02A-20-27SX(003)LC
Internal Part NumberEIS-ACC02A-20-27SX(003)LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC02A-20-27SX(003)LC
Related LinksACC02A-20-, ACC02A-20-27SX(003)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC02A-20-27SX(003)LC Details Description
Related parts for ACC02A-20-27SX(003)LC
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf