Vishay Sfernice RSSD20117A1000JB15
RSSD20117A1000JB15 picture photo
Mfg. Part Number
RSSD20117A1000JB15
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR 100 OHM 100W 5% WW
Datasheet Download
RSSD20117A1000JB15.pdf
Availability of RSSD20117A1000JB15
QUANTITY
RSSD20117A1000JB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSSD20117A1000JB15
Internal Part NumberEIS-RSSD20117A1000JB15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesRSSD
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)100W
Tolerance±5%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.866" OD, 0.496" ID (22.00mm x 12.60mm)
Length4.606" (117.00mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSSD20117A1000JB15
Related LinksRSSD20117, RSSD20117A1000JB15 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RSSD20117A1000JB15 Details Description
Related parts for RSSD20117A1000JB15
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS PNP 55V 0.05A MINI-3 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL UMC EXTRACTION KEY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
16 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 2A datasheet.pdf
TV 3C 3#20 SKT PLUG datasheet.pdf
700UF 40V 19.05X54 105C AXI datasheet.pdf