AVX Corporation 06031A4R3CAT4A
06031A4R3CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06031A4R3CAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A4R3CAT4A.pdf
Availability of 06031A4R3CAT4A
QUANTITY
06031A4R3CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A4R3CAT4A
Internal Part NumberEIS-06031A4R3CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A4R3CAT4A
Related Links06031A4, 06031A4R3CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A4R3CAT4A Details Description
Related parts for 06031A4R3CAT4A
OSC XO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 64TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W SGL 12V OUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR LASER 4M NPN 12-24VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 2W SMBJ datasheet.pdf
CABLE DUCT END CAP datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 1GHz datasheet.pdf
270UF 400V 35X30MM 85C 15000H datasheet.pdf