AVX Corporation 06031A4R7B4T2A
06031A4R7B4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A4R7B4T2A
Brief Description
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A4R7B4T2A.pdf
Availability of 06031A4R7B4T2A
QUANTITY
06031A4R7B4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A4R7B4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A4R7B4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A4R7B4T2A
Related Links06031A4, 06031A4R7B4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A4R7B4T2A Details Description
Related parts for 06031A4R7B4T2A
JUMPER-H2728TR/C2065A/H2728TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC LIGHT TO FREQUENCY CONV 3SMD datasheet.pdf
INSERT FGG.1B.314. FOR 14LV datasheet.pdf
PHOTODARLINGTON datasheet.pdf
BOARD ACCY CAN-SPI CLICK 3.3V datasheet.pdf