AVX Corporation 06031A530JAT2A
06031A530JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A530JAT2A
Brief Description
CAP CER 53PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A530JAT2A.pdf
Availability of 06031A530JAT2A
QUANTITY
06031A530JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A530JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A530JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance53pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A530JAT2A
Related Links06031A5, 06031A530JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A530JAT2A Details Description
Related parts for 06031A530JAT2A
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 2008 datasheet.pdf