AVX Corporation 06031A560JAT4A
06031A560JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06031A560JAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A560JAT4A.pdf
Availability of 06031A560JAT4A
QUANTITY
06031A560JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A560JAT4A
Internal Part NumberEIS-06031A560JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package30,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A560JAT4A
Related Links06031A5, 06031A560JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A560JAT4A Details Description
Related parts for 06031A560JAT4A
RES SMD 18 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 362MA 895 MOHM datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
XFMR FWD EFD20-SMD 12P datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf