Vishay/Dale RNC50H9652DSBSL
RNC50H9652DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H9652DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 96.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H9652DSBSL.pdf
Availability of RNC50H9652DSBSL
QUANTITY
RNC50H9652DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H9652DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H9652DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)96.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H9652DSBSL
Related LinksRNC50H9, RNC50H9652DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H9652DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H9652DSBSL
IDC CABLE - HKR14S/AE14M/HKR14S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A FORK LVR LOCK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONSOLE W/MACRO KEYS HAND HELD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 70UF 15V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR 7.5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf