AVX Corporation 06031A5R6MAT2A
06031A5R6MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A5R6MAT2A
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A5R6MAT2A.pdf
Availability of 06031A5R6MAT2A
QUANTITY
06031A5R6MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A5R6MAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A5R6MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A5R6MAT2A
Related Links06031A5, 06031A5R6MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A5R6MAT2A Details Description
Related parts for 06031A5R6MAT2A
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf