AVX Corporation 06031A6R8DAT4A
06031A6R8DAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06031A6R8DAT4A
Brief Description
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A6R8DAT4A.pdf
Availability of 06031A6R8DAT4A
QUANTITY
06031A6R8DAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A6R8DAT4A
Internal Part NumberEIS-06031A6R8DAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A6R8DAT4A
Related Links06031A6, 06031A6R8DAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A6R8DAT4A Details Description
Related parts for 06031A6R8DAT4A
IC OPAMP DIFF 60KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf