AVX Corporation 06031A750KAT2A
06031A750KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A750KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A750KAT2A.pdf
Availability of 06031A750KAT2A
QUANTITY
06031A750KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A750KAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A750KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A750KAT2A
Related Links06031A7, 06031A750KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A750KAT2A Details Description
Related parts for 06031A750KAT2A
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SST3 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 122X32 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W SNGL 5V OUT datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POS 2MM IDC R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 22POS datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 5UH N87 datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL datasheet.pdf