AVX Corporation 06031A820JA16A
06031A820JA16A picture photo
Mfg. Part Number
06031A820JA16A
Brief Description
CAP CER 82PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A820JA16A.pdf
Availability of 06031A820JA16A
QUANTITY
06031A820JA16A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A820JA16A
Internal Part NumberEIS-06031A820JA16A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package192
Series-
PackagingTray - Waffle
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A820JA16A
Related Links06031A8, 06031A820JA16A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A820JA16A Details Description
Related parts for 06031A820JA16A
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SOCKET TORX TR T10S 1.65" datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SW ANLG TRPL SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ANT GPS GPO STM 1.5GHZ datasheet.pdf
MOUNT MGM 3/4 58A UHFM datasheet.pdf