AVX Corporation 06031A8R2BAT4A
06031A8R2BAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06031A8R2BAT4A
Brief Description
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A8R2BAT4A.pdf
Availability of 06031A8R2BAT4A
QUANTITY
06031A8R2BAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A8R2BAT4A
Internal Part NumberEIS-06031A8R2BAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A8R2BAT4A
Related Links06031A8, 06031A8R2BAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A8R2BAT4A Details Description
Related parts for 06031A8R2BAT4A
RES SMD 130K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 100UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1600V TO240AA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 60KOHM 0.01% 0.4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 170MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf