AVX Corporation 06031A8R2C4T2A
06031A8R2C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A8R2C4T2A
Brief Description
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A8R2C4T2A.pdf
Availability of 06031A8R2C4T2A
QUANTITY
06031A8R2C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A8R2C4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A8R2C4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A8R2C4T2A
Related Links06031A8, 06031A8R2C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A8R2C4T2A Details Description
Related parts for 06031A8R2C4T2A
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.13M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 89 I/O 132CSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 52.0000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf