AVX Corporation 06031AR56BAT2A
06031AR56BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031AR56BAT2A
Brief Description
CAP CER 0.56PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031AR56BAT2A.pdf
Availability of 06031AR56BAT2A
QUANTITY
06031AR56BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031AR56BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031AR56BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031AR56BAT2A
Related Links06031AR, 06031AR56BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031AR56BAT2A Details Description
Related parts for 06031AR56BAT2A
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 26POS datasheet.pdf
RES 165 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES 113 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
ACB 4C 4#8 PIN RECP LINE datasheet.pdf
3.3 V Upstream Cable Line Driver IC datasheet.pdf