AVX Corporation 06031C102K4Z2A
06031C102K4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C102K4Z2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C102K4Z2A.pdf
Availability of 06031C102K4Z2A
QUANTITY
06031C102K4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C102K4Z2A
Internal Part NumberEIS-06031C102K4Z2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C102K4Z2A
Related Links06031C1, 06031C102K4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C102K4Z2A Details Description
Related parts for 06031C102K4Z2A
LED SS HE RED DIFF LP PCB 5MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 4GHZ 16QFN datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
SIZE 12, CLASS D, TERMINAL JUNCT datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 2000VDC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 16V 2917 datasheet.pdf