AVX Corporation 06031C103J4T2A
06031C103J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C103J4T2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C103J4T2A.pdf
Availability of 06031C103J4T2A
QUANTITY
06031C103J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C103J4T2A
Internal Part NumberEIS-06031C103J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C103J4T2A
Related Links06031C1, 06031C103J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C103J4T2A Details Description
Related parts for 06031C103J4T2A
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.8MM GRAY datasheet.pdf