AVX Corporation 06031C103K4T2A
06031C103K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C103K4T2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C103K4T2A.pdf
Availability of 06031C103K4T2A
QUANTITY
06031C103K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C103K4T2A
Internal Part NumberEIS-06031C103K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C103K4T2A
Related Links06031C1, 06031C103K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C103K4T2A Details Description
Related parts for 06031C103K4T2A
IC REG BUCK ADJ 0.6A SOT23-6 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
AXIS SPRING TPE/NYLON BLACK datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
14V GRN INCANDESCENT 1 8" TAB datasheet.pdf