AVX Corporation 06031C152MAT7A
06031C152MAT7A picture photo
Mfg. Part Number
06031C152MAT7A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C152MAT7A.pdf
Availability of 06031C152MAT7A
QUANTITY
06031C152MAT7A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C152MAT7A
Internal Part NumberEIS-06031C152MAT7A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C152MAT7A
Related Links06031C1, 06031C152MAT7A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C152MAT7A Details Description
Related parts for 06031C152MAT7A
IC REG LDO 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
MCU 8BIT 8032 256K FLASH 52-TQFP datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4KX9 25NS 32PLCC datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
1.5MM WTB HDR VERT SMT 2.54SNLF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf