AVX Corporation 06031C392MAT4A
06031C392MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06031C392MAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C392MAT4A.pdf
Availability of 06031C392MAT4A
QUANTITY
06031C392MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C392MAT4A
Internal Part NumberEIS-06031C392MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C392MAT4A
Related Links06031C3, 06031C392MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C392MAT4A Details Description
Related parts for 06031C392MAT4A
CAP FILM 0.015UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LMH0046 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY 250V 16A SCREW datasheet.pdf
RES SMD 2.43M OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 10DFN datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf