Murata Electronics North America GQM2195C1H240GB01D
GQM2195C1H240GB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C1H240GB01D
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C1H240GB01D.pdf
Availability of GQM2195C1H240GB01D
QUANTITY
GQM2195C1H240GB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C1H240GB01D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C1H240GB01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C1H240GB01D
Related LinksGQM2195C1, GQM2195C1H240GB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C1H240GB01D Details Description
Related parts for GQM2195C1H240GB01D
RES 1G OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC CPU SUPRV 64K EE RST LO 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DOT MATRIX LABEL VINYL 2.00 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf