AVX Corporation 06031C392MAT4A
06031C392MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06031C392MAT4A
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C392MAT4A.pdf
Availability of 06031C392MAT4A
QUANTITY
06031C392MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C392MAT4A
Internal Part NumberEIS-06031C392MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C392MAT4A
Related Links06031C3, 06031C392MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C392MAT4A Details Description
Related parts for 06031C392MAT4A
IC REG LDO 18V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf