AVX Corporation 06031C471JAZ2A
06031C471JAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C471JAZ2A
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C471JAZ2A.pdf
Availability of 06031C471JAZ2A
QUANTITY
06031C471JAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C471JAZ2A
Internal Part NumberEIS-06031C471JAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C471JAZ2A
Related Links06031C4, 06031C471JAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C471JAZ2A Details Description
Related parts for 06031C471JAZ2A
FIXED IND 68UH 2.1A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X8R 1210 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RJI IP20/ 90 GEW90+270 22/7 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.35A datasheet.pdf