AVX Corporation 06031C471MAT2A
06031C471MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031C471MAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
06031C471MAT2A.pdf
Availability of 06031C471MAT2A
QUANTITY
06031C471MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031C471MAT2A
Internal Part NumberEIS-06031C471MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031C471MAT2A
Related Links06031C4, 06031C471MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031C471MAT2A Details Description
Related parts for 06031C471MAT2A
JUMPER-H9991TR/1853BL/H9991TR 4" datasheet.pdf
IC LDO REG SMART DUAL3.3V 16SSOP datasheet.pdf
SWTCH ROTRY LEVR W/MTL ROLL 300V datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC XO 83.333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.59"L X 7.71"W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3600UF 35V RADIAL datasheet.pdf
SIDE ENTRY TINEL-LOCK RING 38AWG datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1KV 1.4A TO277A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf