AVX Corporation 06031J1R2BAWTR\3
06031J1R2BAWTR\3 picture photo
Mfg. Part Number
06031J1R2BAWTR\3
Brief Description
CAP THIN FILM 1.2PF 100V 0603
Datasheet Download
06031J1R2BAWTR\3.pdf
Availability of 06031J1R2BAWTR\3
QUANTITY
06031J1R2BAWTR\3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031J1R2BAWTR\3
Internal Part NumberEIS-06031J1R2BAWTR\3
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031J1R2BAWTR\3
Related Links06031J1R, 06031J1R2BAWTR\3 Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031J1R2BAWTR\3 Details Description
Related parts for 06031J1R2BAWTR\3
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FLACHSTE-GEH2,8 12P datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 4PST 10A 24V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A TO220-7 datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 6XSON datasheet.pdf