AVX Corporation 06031J1R5BAWTR
06031J1R5BAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06031J1R5BAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.5PF 100V 0603
Datasheet Download
06031J1R5BAWTR.pdf
Availability of 06031J1R5BAWTR
QUANTITY
06031J1R5BAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031J1R5BAWTR
Internal Part NumberEIS-06031J1R5BAWTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031J1R5BAWTR
Related Links06031J1, 06031J1R5BAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031J1R5BAWTR Details Description
Related parts for 06031J1R5BAWTR
FIXED IND 2.2UH 1.8A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS RF NPN 8GHZ 10V SOT143B datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
ELECTRICAL DIE ASP-P-2QD1087E1 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W datasheet.pdf
CAP TRIM 0.4-2.5PF 500V SURF MNT datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN RECP datasheet.pdf
680UF 63V 15X30MM 85C 8000H datasheet.pdf
15UF 385V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf