AVX Corporation 06031J1R6BBTTR
06031J1R6BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06031J1R6BBTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.6PF 100V 0603
Datasheet Download
06031J1R6BBTTR.pdf
Availability of 06031J1R6BBTTR
QUANTITY
06031J1R6BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031J1R6BBTTR
Internal Part NumberEIS-06031J1R6BBTTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031J1R6BBTTR
Related Links06031J1, 06031J1R6BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031J1R6BBTTR Details Description
Related parts for 06031J1R6BBTTR
IC ENCORE MCU FLASH 24K 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
MODBUS DIN ESS, 1 PORT, CU datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 43 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf