AVX Corporation 06031K1R0BAWTR
06031K1R0BAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06031K1R0BAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1PF 100V 0603
Datasheet Download
06031K1R0BAWTR.pdf
Availability of 06031K1R0BAWTR
QUANTITY
06031K1R0BAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031K1R0BAWTR
Internal Part NumberEIS-06031K1R0BAWTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031K1R0BAWTR
Related Links06031K1, 06031K1R0BAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031K1R0BAWTR Details Description
Related parts for 06031K1R0BAWTR
TERM BLOCK 8POS-14POS DIP SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A STMITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Connector Header 21 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB R/A G50 SS datasheet.pdf