AVX Corporation 06031K1R0BAWTR
06031K1R0BAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06031K1R0BAWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1PF 100V 0603
Datasheet Download
06031K1R0BAWTR.pdf
Availability of 06031K1R0BAWTR
QUANTITY
06031K1R0BAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031K1R0BAWTR
Internal Part NumberEIS-06031K1R0BAWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031K1R0BAWTR
Related Links06031K1, 06031K1R0BAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031K1R0BAWTR Details Description
Related parts for 06031K1R0BAWTR
SW DIP RECESSED UNSEAL 5POS 30V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
TOOL HAND STRIPPER datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf
OSC XO 104.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf