Vishay/Dale RWR84SR301FRRSL
RWR84SR301FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR301FRRSL
Brief Description
RES 0.301 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR301FRRSL.pdf
Availability of RWR84SR301FRRSL
QUANTITY
RWR84SR301FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR301FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR301FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR301FRRSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR301FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR301FRRSL Details Description
Related parts for RWR84SR301FRRSL
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO RT ANGLE DIFF PNP datasheet.pdf
ENCLOSED SW OPSIDE ROTARY LEVER datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 3MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 6W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE FAST REC 400V 1A DO214AC datasheet.pdf
THYRISTOR 180V 400A SMB datasheet.pdf