AVX Corporation 06031K3R0BAWTR
06031K3R0BAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06031K3R0BAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 3PF 100V 0603
Datasheet Download
06031K3R0BAWTR.pdf
Availability of 06031K3R0BAWTR
QUANTITY
06031K3R0BAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031K3R0BAWTR
Internal Part NumberEIS-06031K3R0BAWTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.0pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031K3R0BAWTR
Related Links06031K3, 06031K3R0BAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031K3R0BAWTR Details Description
Related parts for 06031K3R0BAWTR
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT SMD 30GOLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 16SOIC datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
CONN CARD EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf