AVX Corporation 06031K8R2BBTTR
06031K8R2BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06031K8R2BBTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 8.2PF 100V 0603
Datasheet Download
06031K8R2BBTTR.pdf
Availability of 06031K8R2BBTTR
QUANTITY
06031K8R2BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031K8R2BBTTR
Internal Part NumberEIS-06031K8R2BBTTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031K8R2BBTTR
Related Links06031K8, 06031K8R2BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031K8R2BBTTR Details Description
Related parts for 06031K8R2BBTTR
CAP POLYMER 180UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.2V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HIGH SIDE 8SOIC datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT CRIMP TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.8MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT 2-PART ALUM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf