AVX Corporation 06031U0R5BAT2A
06031U0R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U0R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U0R5BAT2A.pdf
Availability of 06031U0R5BAT2A
QUANTITY
06031U0R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U0R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U0R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U0R5BAT2A
Related Links06031U0, 06031U0R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U0R5BAT2A Details Description
Related parts for 06031U0R5BAT2A
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SW ROTRY DP 1/4A SOLDER TERM datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
0.64 III 40POS PLUG ASSY datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 30% 15KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf