AVX Corporation 06031U130GAT2A
06031U130GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U130GAT2A
Brief Description
CAP CER 13PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U130GAT2A.pdf
Availability of 06031U130GAT2A
QUANTITY
06031U130GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U130GAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U130GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U130GAT2A
Related Links06031U1, 06031U130GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U130GAT2A Details Description
Related parts for 06031U130GAT2A
CONN RING 10-12 AWG #5/16 PIDG datasheet.pdf
RES 13M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 PCB 72POS datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
SR BTS 8MM VERT 10 ASY 20 AMP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D SQU datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf