AVX Corporation 06031U1R9CAT2A
06031U1R9CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U1R9CAT2A
Brief Description
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U1R9CAT2A.pdf
Availability of 06031U1R9CAT2A
QUANTITY
06031U1R9CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U1R9CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U1R9CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U1R9CAT2A
Related Links06031U1, 06031U1R9CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U1R9CAT2A Details Description
Related parts for 06031U1R9CAT2A
RES 12 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG DR FL POLZ 50POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
STRIPPER SPACER datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf