AVX Corporation 06031U300FAT2A
06031U300FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U300FAT2A
Brief Description
CAP CER 30PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U300FAT2A.pdf
Availability of 06031U300FAT2A
QUANTITY
06031U300FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U300FAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U300FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U300FAT2A
Related Links06031U3, 06031U300FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U300FAT2A Details Description
Related parts for 06031U300FAT2A
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 78 M CRMP HD SS SHL F225 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE D 30POS datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 35V SCREW datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.2A 127.2 MOHM datasheet.pdf