AVX Corporation 06031U360GAT2A
06031U360GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U360GAT2A
Brief Description
CAP CER 36PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U360GAT2A.pdf
Availability of 06031U360GAT2A
QUANTITY
06031U360GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U360GAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U360GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U360GAT2A
Related Links06031U3, 06031U360GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U360GAT2A Details Description
Related parts for 06031U360GAT2A
IDC CABLE - CKR40G/AE40M/CKR40G datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3.96MM VERT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 30POS OR datasheet.pdf
HEX SEAL NUT 9/16" STEEL 3/8-24 datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 14SOEIAJ datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 13.4VC SMC datasheet.pdf
SMALL UTILITY HOOKS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf