AVX Corporation 06031U390GAT9A
06031U390GAT9A picture photo
Mfg. Part Number
06031U390GAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U390GAT9A.pdf
Availability of 06031U390GAT9A
QUANTITY
06031U390GAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U390GAT9A
Internal Part NumberEIS-06031U390GAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U390GAT9A
Related Links06031U3, 06031U390GAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U390GAT9A Details Description
Related parts for 06031U390GAT9A
RES SMD 205 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 28POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-DIP datasheet.pdf
RES 250 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf