AVX Corporation 06031U8R2CAT2A
06031U8R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U8R2CAT2A
Brief Description
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U8R2CAT2A.pdf
Availability of 06031U8R2CAT2A
QUANTITY
06031U8R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U8R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U8R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U8R2CAT2A
Related Links06031U8, 06031U8R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U8R2CAT2A Details Description
Related parts for 06031U8R2CAT2A
TFLEX 340 9" X 9" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
IC INVERTER TRIPLE 8TSSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT SKT datasheet.pdf