AVX Corporation 06031U910FAT2A
06031U910FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031U910FAT2A
Brief Description
CAP CER 91PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031U910FAT2A.pdf
Availability of 06031U910FAT2A
QUANTITY
06031U910FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031U910FAT2A
Internal Part NumberEIS-06031U910FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031U910FAT2A
Related Links06031U9, 06031U910FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031U910FAT2A Details Description
Related parts for 06031U910FAT2A
IC MCU 8BIT 3.5KB EPROM 18CDIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT STANDARD TYPE E datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 SMD datasheet.pdf