AVX Corporation 06032C471JAT2A
06032C471JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06032C471JAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 200V X7R 0603
Datasheet Download
06032C471JAT2A.pdf
Availability of 06032C471JAT2A
QUANTITY
06032C471JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06032C471JAT2A
Internal Part NumberEIS-06032C471JAT2A
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06032C471JAT2A
Related Links06032C4, 06032C471JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06032C471JAT2A Details Description
Related parts for 06032C471JAT2A
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6.5A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.9A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
BLZ 5.08/13 SN SW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf