AVX Corporation TPME158M004R0015
TPME158M004R0015 picture photo
Mfg. Part Number
TPME158M004R0015
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1500UF 4V 20% 2917
Datasheet Download
TPME158M004R0015.pdf
Availability of TPME158M004R0015
QUANTITY
TPME158M004R0015 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPME158M004R0015
Internal Part NumberEIS-TPME158M004R0015
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPME158M004R0015
Related LinksTPME158M, TPME158M004R0015 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPME158M004R0015 Details Description
Related parts for TPME158M004R0015
VARISTOR 24.3V 120A 0805 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 320MA 1.45 OHM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC .080"DIA 2252 OHM datasheet.pdf
526FX2-ST SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf