AVX Corporation 06032U0R5BAT2A
06032U0R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06032U0R5BAT2A
Brief Description
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
06032U0R5BAT2A.pdf
Availability of 06032U0R5BAT2A
QUANTITY
06032U0R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06032U0R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-06032U0R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06032U0R5BAT2A
Related Links06032U0, 06032U0R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06032U0R5BAT2A Details Description
Related parts for 06032U0R5BAT2A
OSC XO 16.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 600MA SMD datasheet.pdf
78K0 FX1 IECUBE 80 QFP T-TYPE datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf