AVX Corporation 06032U2R0CAT2A
06032U2R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06032U2R0CAT2A
Brief Description
CAP CER 2PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
06032U2R0CAT2A.pdf
Availability of 06032U2R0CAT2A
QUANTITY
06032U2R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06032U2R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-06032U2R0CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06032U2R0CAT2A
Related Links06032U2, 06032U2R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06032U2R0CAT2A Details Description
Related parts for 06032U2R0CAT2A
RES SMD 680 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
ANTENNA 25DB EMBEDDED GPS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
LED PNL IND 6MM RED 5MA RECESS datasheet.pdf
FAN HEATER 125W 120V 5.5X4X5.3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.100" datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 180K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf