AVX Corporation 06032U6R2CAT2A
06032U6R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06032U6R2CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
06032U6R2CAT2A.pdf
Availability of 06032U6R2CAT2A
QUANTITY
06032U6R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06032U6R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-06032U6R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06032U6R2CAT2A
Related Links06032U6, 06032U6R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06032U6R2CAT2A Details Description
Related parts for 06032U6R2CAT2A
IC Z8 20MHZ C91 W/7 PORTS 64-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8SOIC datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf